Błędy przy budowie: Brak izolacji gzymsu
W naszym domu podczas budowy doszło do błędu - zamiast 5 cm styropianu pod blacha opieprzenia zastosowano płytę OSB o grubości 2,2 cm – powstał więc mostek termiczny. Na ścianach w łazience wkrapia się woda w miejscu żelbetowego gzymsu. Pojawił się też grzyb.
Aby to naprawić trzeba dołożyć styropian. Aby to zrobić trzeba zdemontować opierzenie – czyli rozgiąć blachy tytan cynk (zagięte na podwójny rąbek stojący ) ale nie można ich ponownie zagiąć. Trzeba kupić nowe blachy – koszt ok 30 tys. zł
Kierownik nie uznaje swojej winy – a była to jego decyzja. Wykonawca uzgadniał z kierownikiem budowy sposób wykonania obróbek blacharskich gzymsów przez telefon, miał obawy że nie znajdzie miejsca na spadki rynien na gzymsach gdy da 5 cm styropianu, zadzwonił do kierownika a ten zdecydował aby nie dawał styropianu skoro nie ma miejsca. Jako kierownik budowy powinien był przyjechać na budowę i sprawdzić czy jest miejsce na styropian, albo polecić wykonawcy podjęcie próby obróbki blacharskiej kawałka gzymsu w celu sprawdzenia czy istnieje możliwość położenia styropianu. Tak się jednak nie stało, kierownik nie pojawił się na budowie w celu osobistego dopilnowania. Gdy wezwaliśmy kierownika na budowę był zaskoczony, że jest miejsce na położenie styropianu.
Zgłosiliśmy sprawe z OC kierownika budowy do PZU początkowo zgodził się na to. Przyjechał rzeczoznawca z PZU -powiedział że dla niego szkoda jest oczywista i niekwestionowana. Nie chciał jednak uznać że na dachu jest blacha tytan – cynk firmy Rheinzink – takie jest PZU. W kosztorysie uwzględnił tania blachę ocynkowaną – łącznie 6 tys. (demontaż, blacha i montaż)
Kierownik potem zmienił zdanie (bał się wzrostu składki) i nakłamał do PZU że to nie jego wina (że proponował gzymsy zrobić z drewna - a my nie chcieliśmy, ze chciał dać okno w łazience, zmienić lokalizację grzejnika na ścianę zew, że jest może wentylacją niesprawna albo za mało grzejemy, ze stoją bloki z żelbetu i tam nic się nie wykrapia itd. )
PZU oczywiście nie chce wypłacać odszkodowań – skopiowało to co napisał – i odmówiło wypłaty odszkodowania- tłumacząc że nie dopatrują się tutaj jego winy.
Teraz piszemy reklamacje do PZU i jak jej nie uwzględnią składamy sprawę do sądu.
Płyta OSB 2,2 cm vs Styropian 5 cm
Porównanie współczynnika przenikania ciepła
Przyjmując Lambda płyty OSB jako drewna ~ 0,20
(płyta OSB ma gorsze parametry niż czyste drewno ponieważ zawiera dużo żywicy )
U= λ / d
otrzymamy U = 0,2/ 0,022
U=9,09 - przenikalność cieplna płyty OSB 2,2 cm
Styropian XPS 5 cm przyjmujemy Lambda 0,032
otrzymamy U= 0,032/0,05
U=0,64 - przenikalność cieplna styropianu 5 cm
Wniosek płyta OSB ma 14 razy gorszą izolacyjność cieplną niż styropian.
Pytanie czy dobrze to obliczyłem ???